Elizabeth Caroline Crosby Research Fund

ADVANCE at the University of Michigan announces the Elizabeth C. Crosby Research Fund to help meet career-relevant needs of individual instructional, research, and clinical track faculty in science and engineering if meeting those needs will help increase the retention or promotion of women scientists and engineers. Several grants of up to $20,000 will be awarded. Applicants may resubmit a proposal that was not funded from a previous round.

The ADVANCE Program reports each year () on the Elizabeth Caroline Crosby Research Award recipients and how the funds were utilized by awardees.

AY2016-17 Application is closed
Awards will be announced no later than February 2017

About Elizabeth Caroline Crosby (1888-1983)

World-renowned Neuroanatomist, Elizabeth Caroline Crosby (1888-1983), began her long and distinguished career at the University of Michigan in 1920. Starting as an Anatomy instructor, she rose through the ranks to become the first woman full professor of the medical school. A dedicated researcher and teacher, Dr. Crosby published extensively in comparative anatomy and received several prestigious awards. She was the first woman to be awarded the Henry Russel Lectureship at the University of Michigan (1946); she earned the Henry Gray Award in Neuroanatomy in 1972, and the National Medal of Science in 1979.

After her retirement in 1958, at age sixty-nine, Dr. Crosby served as a clinical consultant at both the University of Michigan and University of Alabama, where a former student held a faculty position. Although she never married, she adopted an 11-year-old girl in 1940 and another girl in 1944. She remained active in scientific work until the end of her life in 1983, at the age of ninety-four.

Research Award Recipients

Academic Year 2015-16
Jennifer Blesh, Conservation Ecology
Sioban Harlow, Epidemiology
Reshma Jagsi, Radiation Oncology
Ann Jeffers, Civil and Environmental Engineering
L. Lacey Knowles, Ecology and Evolutionary Biology
Geeta Mehta, Materials Science and Engineering
Audrey Seasholtz, Molecular and Behavioral Neuroscience Institute
Kimberley Seed, Molecular, Cellular and Developmental Biology
Kanakadurga Singer, Pediatrics
Selena Smith, Earth and Environmental Sciences; Program in the Environment
Katherine Spindler, Microbiology and Immunology
Allison Steiner, Climate and Space Sciences and Engineering

Academic Year 2014-15
Abigail Bigham, Anthropology
Noelle Carlozzi, Physical Medicine and Rehabilitation
Liliana Cortes-Ortiz, Ecology and Evolutionary Biology
Samantha Daly, Mechanical Engineering and Materials Sciences and Engineering
Lola Eniola-Adefeso, Chemical Engineering
Christiane Jablonowski, Atmospheric, Oceanic and Space Sciences
Erin Krupka, School of Information
Mingyan Liu, Electrical Engineering and Computer Science
Robyn Meeks, School of Natural Resources and Environment
Lu Wang, Biostatistics

Academic Year 2013-14
Christine Aidala, Physics
Tammy Chang, Family Medicine
Palak Choksi, Internal Medicine
Melissa Duhaime, Ecology and Evolutionary Biology
Laura MacLatchy, Anthropology
Michelle Meade, Physical Medicine and Rehabilitation
Alexandra Minna Stern, Obstetrics and Gynecology & American Culture
Becky Peterson, Electrical Engineering and Computer Science
Rebecca Thornton, Economics
Cristen Willer, Internal Medicine
Min Zhang, Biostatistics
Shuheng Zhou, Statistics

Academic Year 2012-13
Manuela Angelucci, Economics
Ellen Arruda, Mechanical Engineering
Martha Bailey, Economics
Ana Baylin, Epidemiology
Susan Brown, Movement Science
Eunshin Byon, Mechanical Engineering
Nisha D'Silva, Periodontics and Oral Medicine
Shelly Flagel, Psychiatry and Psychology
Oveta Fuller, Microbiology and Immunology
Ingrid Hendy, Earth and Environmental Science
Jie Li, Earth and Environmental Science
Ann Marie LeVine, Pediatrics
Kristen Moore, Mathematics
Mina Rais-Zadeh, Electrical Engineering and Computer Science
Anne Vojtek, Biological Chemistry
Min Zhang, Biostatistics

Academic Year 2011-12
Sarah Aciego, Earth and Environmental Sciences
Jacinta Beehner, Anthropology/Psychology
Amy Chang, Molecular, Cellular, and Developmental Biology
Irina Grigorova, Microbiology and Immunology
Trachette Jackson, Mathematics
Mona Jarrahi, Electrical Engineering
Erin Krupka, School of Information
Ivette Perfecto, School of Natural Resources and Environment
Caroline Richardson, Family Medicine
Beverly Strassmann, Anthropology
Monica Valluri, Astronomy

Academic Year 2010-11
Catherine Badgley, Ecology and Evolutionary Biology
Jill Bashutski, Periodontics and Oral Medicine
Margit Burmeister, Molecular & Behavioral Neuroscience Institute
Aline Cotel, Civil and Environmental Engineering
Hui Deng, Physics
Henriette Elvang, Physics
Moira Gresham, Physics
Megan Haymart, Internal Medicine
Mi Hee Lim, Chemistry & Life Sciences Institute
Ines Ibanez, Natural Resources and the Environment
Mayumi Inoue, Internal Medicine
Nicole Koropatkin, Microbiology and Immunology
Nina Lin, Chemical Engineering
Miriam Meisler, Human Genetics
Vandana Verma, Internal Medicine
Kathryn Zurek, Physics

Academic Year 2009-10
Adda Athanasopoulos-Zekkos, Civil and Environmental Engineering
Julie Biteen, Chemistry & Biophysics
Cheong-Hee Chang, Microbiology and Immunology
Lisa Harris, Obstetrics and Gynecology
Wendy Marder, Internal Medicine
Vanessa Sih, Physics
Emily Somers, Internal Medicine and Environmental Health Sciences
Allison Steiner, Atmospheric, Oceanic and Space Sciences
Beth Tarini, Pediatrics
Susan Woolford, Pediatrics

October 2008
Omolola Eniola Adefeso, Chemical Engineering
Maria Katapodi, Division of Acute, Critical, and Long Term Care
Bhramar Mukherjee, Biostatistics
Carol Anne Murdoch-Kinch, Oral and Maxillofacial Surgery/Hospital Dentistry
Terese Olson, Civil and Environmental Engineering
JoAnn Sekiguchi, Internal Medicine; Molecular Medicine & Genetics
Alice Telesnitsky, Microbiology and Immunology
Christiane Wobus, Microbiology and Immunology

October 2007
Marina Epelman, Industrial and Operations Engineering
Jennifer Griggs, Hematology & Oncology
Katrin Karbstein, Chemistry
Joyce Lee, Pediatrics
Xiaoxia (Nina) Lin, Chemical Engineering & Biomedical Engineering
Linda McAllister-Lucas, Pediatric Hematology & Oncology
Anne McNeil, Chemistry
Melissa Valerio, Health Behavior & Health Education
Catherine Van Poznak, Internal Medicine
Zhenhua Yang, Epidemiology

October 2006
Anna Amirdjanova, Statistics
Marin Clark, Geological Sciences
Domitilla Del Vecchio, Electrical Engineering & Computer Science
Mary O'Riordan, Microbiology & Immunology
Jennifer Ogilvie, Physics
Annette Ostling, Ecology & Evolutionary Biology
Diane Robins, Human Genetics

December 2005
Jionghua (Judy) Jin, Industrial and Operations Engineering
Nisha D'Silva, Oral Medicine, Pathology and Oncology
Duyen Dang, Gastroenterology
Deborah Goldberg, Ecology and Evolutionary Biology
Susan Dorr Goold, Internal Medicine, Health Management and Policy
Janine Maddock, Molecular, Cellular, and Developmental Biology
Donna Shewach, Pharmacology

April 2005
Kathleen Collins, Internal Medicine, Microbiology and Immunology
Julie Douglas, Human Genetics
Betsy Foxman, Epidemiology
Anna Gilbert, Mathematics
M. Melissa Gross, Kinesiology
Rita Loch-Caruso, Environmental Health Sciences
Laura MacLatchy, Anthropology, Museum of Paleontology
Anna Michalak, Civil and Environmental Engineering
Sayoko Moroi, Ophthalmology and Visual Services

December 2004
Kathleen L. Collins, Internal Medicine, Microbiology and Immunology
Kristina Hakansson, Chemistry
Smadar Karni, Mathematics
Susan Murray, Biostatistics
Mary E. Putman, Astronomy
Gabrielle Rudenko, Pharmacology
Debra A. Thompson, Ophthalmology and Visual Sciences, Biological Chemistry
Katsuyo Thornton, Materials Science and Engineering
Priscilla Tucker, Ecology and Evolutionary Biology

April 2004
Kate Barald, Cell and Developmental Biology
Susan Brown, Kinesiology
L. Lacey Knowles, Ecology and Evolutionary Biology
Carolina Lithgow-Bertelloni, Geological Sciences
Mathilde Peters, Dentistry
Elizabeth Petty, Human Genetics
Jing Sun, Naval Architecture and Marine Engineering
Mimi Takami, Internal Medicine
Margaret Wooldridge, Mechanical Engineering

2003
Rebecca A. Bernstein, Astronomy
Katarina Borer, Kinesiology
Robyn Burnham, Ecology and Evolutionary Biology
Amy Cohn, Industrial Operations
Rachel Goldman, Materials Science and Engineering
Ingrid Hendy, Geological Sciences
Trachette Jackson, Mathematics
Smadar Karni, Mathematics
Elizaveta Levina, Statistics
Mingyan Liu, Electrical Engineering and Computer Science
Laura Olsen, Molecular, Cellular, and Developmental Biology
Rosemary Rochford, Epidemiology
Michele Swanson, Microbiology and Immunology

2002
Maria Clara Castro, Geology
Aline Cotel, Civil and Environmental Engineering
Kimberlee Kearfott, Nuclear Engineering, Biomedical Engineering
Joanna Mirecki Millunchick, Materials Science and Engineering
Kristen Moore, Mathematics
Geneva Omann, Surgery, Biological Chemistry
Ana Sirviente, Naval Architecture and Marine Engineering

© 2015 ADVANCE Program at the University of Michigan